Hry

Proč jsou hry tak důležité

Proč je dobře aby se děti věděli hrát aj samé, ale zároveň se s nimi zahráli aj dospěli?
Jak jsou hry přínosem pro dospělých?
Jak hry pomáhají při terapiích?
A proč se přestat hrát může znamenat smutek pro duši?
 týmová spolupráce
Když jsou naše děti malé, tak se s nimi hrajeme velmi rádi, protože je krásné jich pozorovat jako jsou ze všeho nadšení a těší se, když na něco přijdou, anebo něco nové dokážu. Některé děti však vůbec nedokážu udržet pozornost na hru, pokud ostanou samé.  Nedokážu se přehrát a pak jsou rodiče permanentně unaveny. Proč tomu tak ale je?
Malé dítě samozřejmě potřebuje větší část naši pozornosti, jenomže rovněž potřebuje aj prostor pro sebe, aby mohlo zkoušet a učit se.
Děti a jich hry s kostkami, dřevěnými skládačkami, interaktivními zvířátky, obyčejnými botičkami, vařechami a hrncem, snad nepotřebuju ani nic jiného. Učí se předci zvukům, barvám, soustředěnosti, cílevědomosti, a hlavně nic okrem toho neřeší. Děti se umněji hrát aj samé, jen jim k tomu musíme dát i prostor. Hry jsou přínosem aj pro dospělých, protože jich vracejí do dětského světa, kde nejsou starosti a kde jde čas trochu jiným tempem jako ve světě dospělých.
děti kostky milují
Společenské hry s dětmi anebo hry s dětmi v přírodě, dokážu spojit nejen ti děti, ale také oni vidí srazu aj dospělých jako reaguju při prohře, nebo při vítězství. Vidí je také uvolněné, hravé a úplně jiné jako když jsou jen rodiče. A naopak rodiče mají potom větší šanci vidět jako jejich dítě zvládá emoce prohry či vítězstva. Nenechávejte však dítě vyhrát jen proto aby se těšilo. Může si vítezství špatně vysvětlit a v dospělosti to může být pro něho obtížné. Protože pokud někdo soutěží extrémně a nedokáže prohrát, má zřejmě problém se sebevědomím a s pocitem, že jen když vyhraje tak něco dokázal. Hrajte si s dětmi, chvalte je a nechejte ji zažít si prohru, jen jich nesrovnávejte.
Vždyť sportovci vědí, že když mají zápas nebo soutěž a prohrají, nemá to nic společné s jich sebevědomím a ani hodnotou, ale jenom z připravenosti a mentálním nastavením.
Okrem toho společenské hry pomáhají dětem se začlenit do společnosti, učí jich spolupráci v týmech, ale i v hře sám za sebe. Když hrajete hry, kde musejí být i kapitáni, vystřídejte všechny děti na této pozici abyste viděli, kdo se jako cítí, když je kapitán. Nebo aj zdánlivě utáhnuté děti, mužů mít skvěle strategické zručnosti a zdánlivě výrazné dítě může mít jen problém s tím, že není středobod pozornosti, když není na čele týmu.
Při terapiích jsou hry velice důležité.
Hra v terapii pomáhá pravě hravou formou pochopit komplikované vztahy, které nás trápí a způsobuju nám vniterné problémy, které často přejdu aj do konfliktů neboli nezvládnutích emoci. V průběhu terapie se pomocnou hry můžete zbavit mnoha problému vniknutých jen špatnou komunikaci neboli opakovanými vzorci z dětství.
Hry k nám proste patří
Protože Pokud se přestaneme hrát a my už nevidíme v našem světě nic krásné, dětské, a nehrajeme se z našima touhami a snem, jako bychom zatratili naši duši, Všechno se zdá pak příliš formální a šedé a my přicházíme o to nejvzácnější. O naši fantasii a o radost.