Hry

Zahrajte si hru Blechy

Jak popsat hru Blechy? Malá umělá kulatá krabička o průměru 10 cm s průhledným víčkem. V ní jsou přihrádky označené čísly 1 – 5. Číslo 5 má kulatá přihrádka uprostřed. Kolem ní jsou čtyři přihrádky s čísly 1 – 4. V každé přihrádce je pět malých koleček „blešek“ jedné barvy o průměru 1,5 cm. Tedy v jedné přihrádce jsou blešky modré, ve druhé červené, ve třetí zelené a ve čtvrté bílé. V přihrádce uprostřed jsou čtyři větší barevná kolečka – modré, červené, zelené a bílé o průměru 3 cm, pomocí nichž blešky skáčou. Číslo v přihrádce představuje počet bodů, které získá hráč, pokud s větším kulatým kolečkem dopraví blešky do přihrádek (větší kolečko blešku po jejím zploštělém okraji přitlačí, a tím bleška vyskočí).
 
veselý chlapec

 

Hru Blechy může hrát 1 – 4 hráči. Každý dostane 5 kulatých blešek jedné barvy – buď bílé, červené, modré či zelené. Na koberec nebo na podlahu se umístí krabička. Je to podobné, jako když se hrají venku kuličky. Tam si připravíme důlek. Nejdříve jednotliví hráči hází jeden po druhém od stejné vzdálenosti do krabičky s přihrádkami všechny své blešky. Snaží se vhodit co nejvíce blešek do přihrádek krabičky – nejlépe do té s číslem 5 – tedy té uprostřed, aby získali co nejvíce bodů. Někomu se podaří vhodit všechna kolečka „blešky“ do přihrádek, jinému jen některé, dalšímu třeba žádné – dopadnou mimo přihrádky krabičky. Stejně jako u kuliček se pak ty, které padnou mimo důlek, docvrnkávají do důlku, tak i blešky mimo krabičku musí do krabičky doskákat pomocí větších koleček. Hráči se snaží své blešky dopravit do přihrádek s vyššími čísly, aby měli co největší počet bodů, které se na konci hry sčítají. Konec hry je po doskákání všech blešek do přihrádek v krabičce.

hrací plocha obýváku

U této hry se pobaví celá rodina. Procvičíte zručnost a svým způsobem i fyzickou zdatnost. Pokud vaše babičky a dědečky bolí nohy, mohou kolečka „blešky“ do přihrádek krabičky jen házet z křesla či židle, kde sedí. I tak je bude hra určitě bavit. Hezkou zábavu!