Dovolená

Na co si dát pozor při nákupu letenek?

1. Překlep

Překlepy při psaní na klávesnici dělá každý. Ale v případě letenky vás může vyjít pěkně draho. Překlepnutí v čísle občanského průkazu může znamenat velký problém při následné kontrole letenek na letišti, stejně tak překlep v méně. Letenka je vázána na vaše jméno a pokud uděláte překlep, zaplatíte si za jeho opravdu nemalou částku. U některých aerolinek je sice možnost využít opravdu do tří písmen zdarma, ale není to pravidlem.

letadlo

2. Přestupy a návazné lety

Pokud při své cestě přestupujete na letadlo jiné společnosti, pamatujte si, že letadlo na vás nemusí čekat, pokud vlivem zpoždění prvního letu svůj návazný nestihnete. Něco jiného je, pokud cestujete v rámci jedné aerolinky. Pamatujte také na to, že na přestup si musíte vyhradit dostatek času, jelikož přesednout na jiné letadlo není jako přesednout na jiný vlak. Než se vymotáte z gatu a najdete svůj nový pro odlet, může vám to klidně zabrat i 45 minut. Dávejte si také pozor, z kterého letiště je vám přestup nabízen. Některé města mají i pět letišť, a jsou od sebe vzdálené třeba i hodinu jízdy autem.

3. Povolená zavazadla

Zkontrolujte si, na jaké zavazadla máte v rámci letenky nárok. Pokud seženete velmi levné letenky, pravděpodobně ji máte bez zavazadel. A věřte, že za zavadlo si připlatíte poměrně velkou částku. Většinou budete mít ke svému palubnímu lístku pouze příruční zavazadlo, které musí splňovat určité rozměry a váhu. Zkontrolujte si to raději doma, abyste se poté vyhnuli nepříjemným zjištěním, i když na každém letišti mají k dispozici váhy, na kterých si můžete provést kontrolu.

okénko

4. Dejte si pozor, od koho letenky nakupujete

Pokud kupujete letenky přes prostředníka, sice se vám může zdát, že ušetříte, ale ve finále se vám může cesta pořádně prodražit. S některými zprostředkovateli letenek bývá těžká komunikace v případě nějakého problému, nezajišťují návazné lety s garancí a pokud vám letadlo uletí vlivem zpoždění, nedovoláte se nároku na hotel nebo podobné kompenzace. Neplatí to samozřejmě pro všechny. U menších takových společností je navíc riziko, že mohou zkrachovat a vy peníze za letenky již neuvidíte. Raději si připlaťte pár stovek a nakupujte letenky přímo od aerolinek.