Vzdělání

Maturita z českého jazyka – didaktický test

Je náročný didaktický test z češtiny u maturity? 

Na to se ptá hodně budoucích maturantů. Záleží ale na tom, jak jste na tom s češtinou celkově. Pokud jste už od základní školy procházeli na čtyřky, tak to pak budete mít docela složité. Pokud jste však byli takoví ti premianti, tak by to pro vás neměl být sebemenší problém. Samozřejmě se může stát, že to nevyjde ani premiantovi, to se prostě stát může a není důvod se když tak hroutit. Musíte se akorát na září více připravit.

Je důležité se na to připravit i při jarním prvním termínu. Pokud nejste na nějaké extra učení, tak si zkuste zkoušek didaktické testy z předešlých let, dejte si na to stejný čas jako u maturity a uvidíte sami, jak na tom doopravdy jste. Pokud se chcete na to dobře připravit, tak je dobré si sepsat všechny literární směry, autory, kteří se tam dříve objevily, dále druhy zájmen, vedlejší věty atd. Když si budete procházet starší didaktické testy, udělejte si vždy poznámky u toho, co vám nešlo nebo co jste nepochopili.

vzdělání

Až budete didaktický test psát naostro, tak začněte otázkami, ke kterým nejsou ty dlouhé texty, které zabírají nejvíce času. Často si u otázek, kde zaškrtáváte ANO nebo NE, přečtěte zadání. Zda po vás chtějí, abyste jako ANO zaškrtli větu, kde je chyba a jako NE tam kde není. Nebo po vás chtějí, zda je ANO věta správně či NE nesprávně. Tam se často dělají chyby. Dalším problémem může být skládání příběhu.

vzdělání

Většinou jsou za to tři body, ale pokud to budete mít celé dobře, tak ty tři body dostanete, pokud tam však budete mít jednu nebo více chyb, tak nemáte ani bod. Toto je z hlediska bodování velice nefér. A tuhle radu si zapište za uši. Až se dostanete k těm dlouhým textům, které nechcete číst, tak si prvně přečtěte zadání otázek k tomuto textu. Může se totiž stát, že po vás budou chtít jen něco doplnit. To pak ztratíte mnoho času na čtením textu, který jste ani číst nemuseli. Horší to pak je u dlouhých textů a jejich zadání, kde musíte zaškrtávat, zda to z textu vyplývá či nikoliv. Nebo když máte najít třeba čtyři slova, která jsou napsána gramaticky špatně. To pak hold musíte přečíst celý, občas nesmyslný text.

Dejte do toho vše a věřte si.