Byt a dům

Rodinný dům či byt

Od pradávna bydleli lidé v rodinných domech, avšak v 20. století se velmi rozvinulo bydlení v bytech, z důvodu rychlého tempa růstu obyvatelstva. V České republice byl největším rozmachem stavby panelových domů za minulého režimu, kdy se stavěla obrovská sídliště ve velkých městech. Od té doby prošly byty velkými rekonstrukcemi a v dnešní době jsou stále velmi oblíbené.

 

Byt

 

Jaké jsou tedy vlastně výhody bydlení v bytě? Jednou z výhod je například dostupnost centra daného města. Různá sídliště jsou komplexně zařízená, co se týče služeb. Hned po ruce můžeme nalézt různé obchody či městskou hromadnou dopravu. V městě je také při ruce různá zařízení jako jsou mateřské školy, základní školy a různé stupně vzdělání podle velikosti města, a proto odpadá stres z dojíždění vašich potomků do jiného města či každodenní rozvážení dětí do školy a ze školy. Určitě mezi výhody lze zařadit pohodlnost žití. Díky tomu, že bydlíte v bytě, odpadá vám starost se sháněním topného paliva na topnou sezónu. Nemusíte shánět uhlí či dřevo pro vaše krby, kamna či kotle. Většina bytů je totiž připojena na společné vytápění, a proto můžete jedním otočením zapnou topení a pohodlně se usadit a užívat si svůj volný čas s rodinou, místo štípání a rovnání dřeva. Jednou zásadou je také, menší plocha, menší uklízení. Tuto skutečnost si uvědomíte pokud jste již někdy poklízeli v rodinném domu, například pokud se jedná o vícepatrový dům s několika místnostmi. Můžeme se jistě shodnout, že na domě je vždy spousta práce.

 

Rodinný dům

 

Bydlení v bytě je tedy poměrně pohodlnou alternativou k bydlení, ale má to také své nevýhody, které mohou být pro některé zásadní. Ztráta klidu díky hlasitým sousedům, díky tenkým stěnám panelových domů může znepokojovat vaše klidné spaní. V horkých letních dnech by byl také každý rád někde blízko vody, to se bohužel v bytě nedá tak jednoduše a rychle zařídit jako v domě se zahradou a bazénem.

 

Dům na kraji města či ve vesnici může rodinu znevýhodnit například kvůli nedostatku služeb, ale díky menšímu městu nám přináší klidné prostředí. Slunečné a teplé dny můžeme trávit na své zahradě, kde je vždy možnost nějakého vyžití, ať už je to grilování nebo koupání v bazénu. Člověk může jednoduše utéct od shonu velkoměsta a užívat si přírodu. Je na každém z nás, na našich zvycích a na našich preferencích, který způsob bydlení zvolíme, ale je určitě důležité porovnat, co je pro nás to nejvhodnější.