Hobby

Hobby – zahrádka

Mnoho lidí tráví v práci za obrazovkou počítače mnoho hodin a potom je rádo, když se dívá do zeleně, kterou navíc může ovlivnit. Proto si lidé ve městech často pořizují zahrádky, nebo alespoň pěstují rajčátka či okrasné květiny v truhlíkách na balkoně či za okny svého bytu.
stromek v květináči
Pro zahradničení potřebujeme prostor, ale jdeme-li na to chytře, není potřeba pro velký užitek mnoho prostoru. Jahody a převislé květiny lze pěstovat v patrech nad sebou, v pyramidě, či odpadní trubce širšího průměru, do které pravidelně vřízneme otvory pro sazeničky. Můžeme také pěstovat ve speciálním květináči bylinky, které následně užijeme při vaření, rajčata zavěšená kořeny nahoru ve speciálním závěsném obalu.
zelený salát
Úplně ideální je potom pro toto hobby alespoň malá zahrádka, kde si vytvoříme záhonky, které na podzim připravíme zahnojením pro jarní výsev, aby zem měla dostatek živin. Mezi jednotlivými záhonky si uděláme pěšinky tak, aby nám šířka záhonku byla pro práci, jako je sázení i plení plevele příjemná. Na jaře se rozhodneme, co chceme kde zasadit. Některé květiny se musí předpěstovat, jiné se sází rovnou na místo. To snadno zjistíme na pytlíku se semínky, kde je uvedena doba doporučeného výsevu s následnou dobou květu či sklizně.
červené tulipány
Po období, kdy chodíme záhonek zalévat a zpíváme – vstávej semínko holalaaaa. přichází na řadu ta nejpříjemnější část práce, kterou je sklizeň, případně období květu okrasných květin. Následuje opět zazimování záhonků a těšení se na jaro, co dalšího si vypěstujeme. Jako nenáročnou plodinu doporučuji cuketu, je nenáročná a v kuchyni se dá připravit mnoha způsoby.
Můžeme se také rozhodnout, že se pustíme do něčeho o poznání náročnějšího, do pěstování a šlechtění bonsaí, speciálně upravovaných malých stromečků, které se pěstují po mnoho let, než je vidět výsledek. Ale výsledek obvykle stojí za to. Vznikne v podstatě živé umělecké dílo v podobě x let starého stromečku.