Nezařazené

Český teriér

Český fousek, český teriér a československý vlčák jsou jediná mezinárodně uznávaná česká plemena. Ostatní, jako např. pražský krysařík či český horský pes, na své uznání teprve čekají. Českého teriéra vyšlechtil v 50. letech kynolog František Horák. Český teriér vznikl záměrným spojením feny skotského teriéra se psem sealyhamského teriéra. Cílem bylo plemeno lépe ovladatelné než skotský teriér, s menším obvodem hrudníku než má skotský teriér a s tmavší, méně bohatou srstí než má sealyhamský teriér, které bude lépe vyhovovat mysliveckým potřebám.
český teriér na chodníku
Jaký je český teriér?
Český teriér patří mezi teriéry nejsnáze ovladatelné. Postrádá totiž pro teriéry klasickou aktivitu, neposednost a živost. Je veselý, poslušný, závislý na svém pánovi. Tyto vlastnosti způsobují, že více než myslivecky je dnes český teriér využíván jako společník. Jeho další velkou výhodou, že poklidně žije nejen v bytě, ale lze jej chovat i celoročně venku. Čeští teriéři patří k plemenům, která netrpí žádnými závažnými dědičnými chorobami, jsou zdraví a na stravu nenároční. Jedná se o krátkonohého teriéra, dobře osvaleného, s váhou mezi 6 – 10 kg a kohoutkovou výškou 25-32 cm. Existuje ve dvou typech zbarvení – šedomodrá varianta a světle kávová varianta. Úprava srsti neprobíhá trimováním, ale střihem, takže pes téměř nelíná.
Pro koho se český teriér hodí?
Vzhledem k tomu, že typický český teriér není hlučný, divoký ani agresivní, tak se vlastně hodí pro všechny milovníky psů – jde o ideálního společníka jak pro rodiny s dětmi, tak pro starší generaci. Miluje svoji rodinu a k ostatním lidem se staví spíše rezervovaně, je to klidný, veselý pes, který nezkazí žádnou legraci. Nepotřebuje velký životní prostor, je to velmi přizpůsobivé plemeno.
český teriér
Bohužel se jedná o málopočetné plemeno a štěňat tohoto plemene ročně mnoho nenarodí. Vzhledem k tomu, že český teriér je oblíben nejen v České republice, ale i v sousedním Německu, Polsku, Rusku přejme mu, aby se jeho chov výrazně rozšířil a pomohl tak i nadále zachovat jedno z našich národních plemen, které bylo uznáno i v rámci celého světa.