Nezařazené

Proč vychovávat děti jinak


Výchova by se měla rozvíjet stejně jako se rozvíjí všechno kolem. Ovšem někteří lidé se v tomto ohledu vůbec nepoučili a chytají se těch, kteří vzdělávali je samotné. To je ten problém, proč se nemůže výchova dál posouvat. Ovšem trestat děti za to, že něco neví, může mít poměrně špatný dopad na jejich budoucnost.

malování do sešitu

            Setkáváte se v diskusích na Facebooku a jiných sociálních sítích s lidmi, kteří nedokáží pochopit názor jiných, víceméně si z této „debaty“ nic neodnesou a jen se snaží vecpat své moudro všem okolo? A takovýchto lidí je na sítích plno a mnoho z nich se pouští do hádek s tím stejným člověkem. A vzniká naprostá míchanice všemožných vět, nadávek a nesmyslů.

            Problém je nepochopení pro druhé a jejich názoru. Ve škole se neučíme diskutovat, ale správně odpovídat. Učitel nedokáže přiznat lidskou chybu a místo toho poté odnáší trest dítě. To se naučí komunikovat stejně a předává tento styl chování dalším generacím. A pokud člověk nepozná v dostatečném věku i jiné možnosti, jak komunikovat, nemůže se rozvíjet.

            Dítě poté nedokáže respektovat názor druhých, aniž by jej rovnou neodsoudil. Naučí se pouze opakovat fráze a víceméně si neutvoří názor pouze z hlediska svého pohledu. Ztratí schopnost empatie a komunikace s druhými se začne zhoršovat. Často totiž mnoho věcí lidé chápou jinak, než je opravdu myšleno, a vznikají nedorozumění a problémy v mezilidských vztazích.
binec na lavici

            Proto bychom je měli jako dospělí již od mala učit debatě a správné komunikaci. Měli bychom jim ukázat, že se nemusí bát před lidmi říct, že něco neví. Mnoho lidí tímto stylem vede své debaty, přestože nikdo z přítomných neví, o co se jedná. Avšak nikdo nevystoupí z řady kvůli strachu. Stejně tak musí vědět, že respektování názoru jiných je běžná věc a proto, abychom se i mi mohli dozvídat něco nového, musíme se otevřít dalším pohledům od ostatních.