Nezařazené

Když senior nedokáže vyjít s penězi

Mnozí staří lidé si stěžují, že mají malé důchody a nejsou schopni vycházet s penězi. Vycházejí jen díky tomu, že studují letáky hypermarketů a hledají slevy. Díky zboží nakoupených v akcích vlastně dokáží vyžít. Nám jejich nájezdy v hypermarketu přijdou úsměvné, ale ve skutečnosti je to spíše smutné a hlavně pro tyto lidi velmi nedůstojné.
prarodiče a vnoučata
Mají staří lidé opravdu tak málo peněz? Vždyť přece mají zařízený byt, nepotřebují si tedy nic pořizovat, důchody také nejsou zase tak malé.
Přesto mají nouzi a jen díky tomu, že umí myslet hospodárně to tak nějak zvládají.
Bohužel lidé v seniorském věku mají celou řadu zdravotních neduhů a za léky utratí hodně peněz. Velmi často mají problémy s mobilitou. Například si nezvládnou sami nakoupit a tak úkolují třeba sousedy a samozřejmě se tak nějak sluší, aby jim za to dali nějaké peníze.
Často ani neví, na co mají právo. Co například mohou žádat?
 stará žena v úzkosti

Aby se měli o poznání lépe

· Pokud mají malý důchod, bude to zřejmě proto, že platí vysoký nájem za byt. V tomto případě mají pravděpodobně právo na příspěvek na bydlení. Pokud mají problémy například s mobilitou, je možné zplnomocnit blízkou osobu, například děti
· Většina starých lidí má stravovací problémy a musí držet různé druhy diety, nejčastěji je to diabetická dieta. Možná nevíte, že existuje sociální dávka příspěvek na dietní stravování
· Pokud už není starý člověk velmi jemně řečeno v kondici, určitě by se neměl zdráhat vyřídit si příspěvek na péči, který je určený například pro pečovatelské služby.
 žena ve stáří
Opravdu není důvod, aby staří lidé třeli bídu s nouzí. Celý život pracovali, platili daně a rozhodně si nezaslouží, aby závěr života trávili v nouzi.
A pro nás je v tom výzva, abychom už v současné době začali myslet na důchodové zabezpečení včas, abychom za pár desítek let nemuseli řešit stejné problémy.