Nezařazené

Kdy je vhodný čas na první hlídání?

Hlídání dítěte je oblast, kterou nelze nějak generalizovat. Každý rodič je jiný a stejně tak každé dítě.
Hlídání dítěte je odvislé od spousty věcí a tak se na ně nyní pojďme podívat. Někdy si chtějí rodiče pouze odpočinout a užít si chvíli o samotě, jindy musí kupříkladu k lékaři a není zbytí.
paní s kočárkem
Novorozenci
Během prvních dnů děťátka se maminky zpravidla snaží být co nejvíce s dítětem a pokud je nutné někam jít, kupříkladu na úřad, řeší, zda je možné vzít dítě s sebou. Nejmladší děti jsou, co se hlídání týče, velmi nevyzpytatelné. Mohou klidně tři hodiny spát, nebo proplakat. Malé děti jsou také mnohdy kojeny a nemusí ani odsáté mateřské mléko přijmout. Když už však taková situace nastane, hlídá většinou tatínek, nebo babička či někdo z velmi blízkého okolí.
Kojenci
U kojenců do jednoho roku věku je to velmi podobné. Kojené dítě je na matce závislé a většinou dopředu nevíme, kdy ji bude vyžadovat. Jakmile začne dítě být přikrmováno, pak už se dá mléko nahradit občas nějakou kojeneckou výživou, ovocem či křupkou. Na dlouhé odloučení to stále ještě příliš není. Babičky a tetičky si však mnohdy přejí dítě takzvaně vypůjčit například na procházku a v tomto případě je to vhodné. Maminka si doma odpočine, nebo udělá, co potřebuje a babička si vnouče také ráda užije. V případě, kdy se dítě v kočárku vzbudí, nebo je nespokojené, může se kdykoliv vrátit zpátky.
babička s dítětem
Batolata
Po jednom roce věku již přichází období, kdy se celkem bez obav dají děti hlídat. Ať je to na nějakou hodinu, tak kupříkladu i na celý den, nebo i přes noc. Vše je individuální a záleží to na rodičích i dítěti. Nejprve je však vhodné zkoušet kratší časové intervaly a pak až ty delší. Opustit dítě najednou na několik dní se nemusí vyplatit ani rodičům, ani dítku a už vůbec ne osobě, která se nabídne, že jej pohlídá. Stresy a pláč opravdu nejsou ideálním způsobem, jak si užít čas s oblíbeným vnoučetem.
Ať už se rozhodneme jakkoliv, nebo nás okolnosti někdy přinutí, snažme se promyslet veškeré varianty, které by během doby, kdy bude dítě někdo jiný hlídat, mohly nastat. Mějme připraveno dostatečné množství oblečení, jídla a hraček. Za zváženou také stojí, zda není lepší hlídat dítě v jeho známém prostředí, tedy u něj doma, zejména, jde-li o období přes noc.