Peníze

Co dělat, když nezvládáte splácet?

Zvýšení úroků udělalo čáru přes rozpočet všem, komu v tomto roce končila fixace. Splátky hypoték tak vzrostly o tisíce, až desetitisíce, což mnohým velmi zavařilo. Pokud však počítáte, a nemůžete se dopočítat, možná je na čase začít problém řešit, než přijdete o střechu nad hlavou. Co můžete dělat?

počítání peněz

Zvýšení platu, nebo změna zaměstnání

Dobrých pracovních sil je málo, a proto si jich většina zaměstnavatelů začíná vážit. To však neznamená, že vám sami od sebe začnou jen tak přidávat. Ne každý zaměstnavatel dobrovolně přizná, že si zasloužíte více, alespoň do té doby, dokud si o zvýšení platu nepožádáte sami. Že jste to už dlouho nezkoušeli? Teď je ta správná chvíle. Ideální je mluvit na rovinu, a vysvětlit zaměstnavateli, že ačkoliv si práce u něj velmi vážíte, platové ohodnocení vám zkrátka nevyhovuje, a dokonce ani nestačí na pokrytí běžných výdajů. Tím mu taktně naznačíte, že v případě, kdy vám nepřidá, https://navigovat.mobilmania.cz/bleskovky/lucie-noci-upije-ale-dne-neprida-neni-to-jen-babska-povidacka/sc-266-a-1336695 se budete muset porozhlédnout po jiném zaměstnání, aniž byste působili vyděračně, nebo snad neuctivě. Pokud však i přesto uslyšíte jen výmluvy, možná je skutečně na čase podívat se po něčem lépe placeném.

kalkulačka a propiska

Refinancování

Další možností, je pak snížení splátek pomocí refinancování hypotéky. Pracovníci finančních institucí, jako jsou banky, či nebankovní společnosti, jsou placeni do jisté míry i dle toho, kolik finančních produktů prodají, a v jaké výši. Není tedy divu, když vám jiná, konkurenční společnost nabídne refinancování hypotéky výhodněji, jen aby si vás získala.

Prodloužení splátek

Můžete také navštívit svoji banku, a požádat o prodloužení splátek. Úkolem banky není připravit vás o dům, tudíž když jim vysvětlíte, že novou výši úroků spolu se splátkami nezvládáte, měli by být ochotni vám vyjít vstříc. Samozřejmě pak počítejte s tím, že se doba vašeho splácení prodlouží, a tím se vám i zvýší celková částka zaplaceného úroku.