Kultura

Kulturní zážitek v předvánočním čase

Režii letošního doprovodného programu, u každoročního rozsvěcení vánočního stromu, si vzala na starost skupinka nadšenců. Studentů a jejich profesorů místní konzervatoře.
Dvouhodinový doprovodný program započal opravdu netradičně. Nad hlavami návštěvníků se na laně, nataženém v patnáctimetrové výšce nad celým prostorem náměstí, objevil anděl. Provazochodec, v andělském kostýmu, za doprovodu nadpozemských tónů varhanní hudby, se vydal na svou pouť po laně. Všichni přihlížející oněměli krásou. Anděl nejenže přecházel nad jejich hlavami, ale pro štěstí na ně rozhazoval hebká bílá peříčka. Která si všichni na památku posbírali. Pro jeho mistrovský výkon se mu dostalo neutuchajícího potlesku od všech přítomných.
Vánoční trh a rozsvěcení vánočního stromu
Svoje provazochodecké umění zakončil odvážným skokem a pomocí jistících lan se během mžiku dostal do původní pozice. Všichni se zatajeným dechem sledovali, jak anděl pokračuje ve svém vystoupení. Závěrečnou pozicí vleže na laně, svoji exhibici zakončil.
V improvizovaném divadélku, v rohu náměstí, bylo pro nejmenší připraveno vystoupení mladých adeptů herectví. S pohádkou pro děti, k níž si dokonce vyrobili svépomocí i kulisy. Děj se odehrával ve staré dřevěné chaloupce a děti při vyprávění starých pověstí ani nedutaly. Pohádka zaujala i rodiče a většinu dospělých návštěvníků. 
Rozsvěcení vánočního stromu
Druhou hodinu doprovodného programu zahájili mladí zpěváci místního pěveckého sboru. Orchestr, který je doprovázel, tvořili místní hudebníci. Hned úvodní skladbou se jim podařilo vytvořit slavnostní předvánoční náladu. Okolostojící se přidávali zpěvem ke známým koledám. A během půlhodiny už zpívalo celé náměstí.
Rozsvěcení vánočního stromu bylo naplánováno na osmnáctou hodinu. S posledním úderem kostelních zvonů se stromek rozzářil. V očích přihlížejících se objevily slzy dojetí. Byl to nezapomenutelný zážitek, přinášející krásu a klid do duší v předvánočním čase.