Byt a dům

Jak se staví americký sen

Každý kdo vycestoval do Spojených států amerických a neomezil se pouze na velkoměsta, si musel všimnout, že drtivá většina staveb – ať už rodinných nebo bytových domů – jsou dřevostavby. Fasáda sice může vypadat všelijak, za ní se ale skoro vždy skrývají dřevěné desky. Proč je tomu to tak? Co odlišuje americké a evropské stavebnictví? Pojďme se podívat na několik nejvýraznějších rozdílů.
americký rodinný dům
·         Myšlení – Největší rozdíl je v přístupu k bydlení. Amerika je zemí spotřeby a odráží se to i na stavebnictví. Nestaví se tam domy, které mají hodnotu a dědí se z generace na generaci, jako je tomu v Evropě. Staví se, aby se spotřebovalo – dům poslouží svému účelu a pak se jednodušše zbourá a na pozemku se postaví jiný. Domy se nezvětšují, nepřestavují. Pokud Vám současné bydlení už nadále nevyhovuje, postavíte nebo koupíte si dům jiný. S tím souvísí další fakt, který tento trend podporuje – američané se velmi často stěhují.
·         Vytápění – je zvykem, že každý americký dům má svoje horkovzdušné topení, které v létě funguje jako klimatizace a v zimě jako topení. Velmi často mají domy i krbová kamna.
·         Cena – Americký dům se skladá z předvyrobených dřevěných desek, které se poskládají podle přání majitele a následně smontují pomocí hřebíků. S trouchou nadsázky by se dalo říct, že máte-li pozemek, tak si v katalogu vyberete design a dispozice domu a může se začít stavět. Cena jak stavebních materiálů, tak stavebních prací je tedy o mnoho nižší než v Evropě.
·         Čas – Bývá pravidlem, že klasický americký rodinný dům je postaven za několik měsíců. Navíc je díky použitým technologiím možné stavět celoročně, práce se nemusí přerušovat ani v tuhé zimě.
·         Garáž – je neodmyslitelnou součástí domu, velmi často je v ní místo minimálně na 2 auta a má elektrické otvírání dveří.
·         Sklep – typicky americký dům je podsklepen a velmi často je obytný. Často je zapuštěn do země pouze z poloviny, takže je možné přidat okna a sklep se tak stává plonohodnotnou součástí domu. Součástí bývá tzv. technická místnost.
·         Oplocení – poslední věc, které vás při pohledu na americké bydlení zarazí je oplocení. Oplocení totiž často úplně chybí. Na ulici, kde vedle sebe stojí desítky rodinných domů, často není jediný plot. Američané totiž žijí mnohem více „komunitním“ stylem života, svoje sousedy dobře znají a nemají potřebu se oddělovat. Pocit bezpečí jim pak dodá alarm.
konstrukce dřevostavba
Americký způsob bydlení je součástí americké kultury, které nahrává konzumnímu způsobu života. Důraz je kladen na nízkou cenu – výstavby i údržby, neboť američané nechtějí investovat do domu, ze kterého se pravděpodobně jednou odstěhují. Naopak evropským zvykem je stavět domy, které mají hodnotu a předávají a obývají se po několik generací, umožňují stavební úpravy a tak je člověk může celý život přizpůsobovat svým potřebám. Pro evoprana je ale dům značnou investicí, která s sebou nese dluh na několik desetiletí. Oba trendy mají tedy své výhody i nevýhody a odráží kulturní zvyklosti daného kontinentu. A který trend je bližší Vám?